Nota edytorska PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 25 października 2010 09:44

Osoby, które chcą opublikować swoje opracowania, materiały źródłowe, artykuły recenzyjne lub sprawozdania i informacje proszone są o przesłanie zapisu elektronicznego tekstu w programie Word dla Windows na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , lub pocztą tradycyjną na CD z wydrukiem komputerowym na adres: Instytut Nauk Politycznych, UJK w Kielcach, ul. Świętokrzyska 21 B, 25 – 406 Kielce, [z dopiskiem] dla dr Radosława Kubickiego.

Teksty powinny spełnić następujące wymagania edytorskie:

  • artykuł powinien być sporządzony w języku polskim, angielskim lub rosyjskim.
  • każdy artykuł powinien mieć krótkie (do ok. 1/2 strony) streszczenie w języku polskim (nawet w przypadku gdy cały tekst jest w j. polskim) oraz dodatkowo takie samo w treści streszczenie obcojęzyczne w innym języku niż właściwy tekst artykułu. Streszczenie obcojęzyczne może być w języku angielskim, rosyjskim, niemieckim lub francuskim.
  • tytuł artykułu powinien być w języku polskim oraz w językach w jakich został sporządzony tekst właściwy i streszczenie obcojęzyczne.
  • objętość artykułu ze streszczeniami powinna wynosić do 40 000 znaków ze spacjami,
  • czcionka (Times New Roman) tekstu głównego i streszczeń 12 punktów, interlinia 1,0 wiersza;
  • przypisy zamieszczone na dole strony, ze skrótami w języku łacińskim (ibidem, idem, eadem), czcionka (Times New Roman) tekstu przypisu 10 punktów, interlinia 1,0 wiersza;
  • przypisy odwołujące się do źródeł archiwalnych winny zawierać nazwę archiwum i miejscowość, gdzie ono się znajduje, nazwę zespołu archiwalnego, sygnaturę oraz strony lub karty - wszystko pisane bez kursywy, np.:

          1. Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Archiwum Polskiej Partii Socjalistycznej, sygn. 305/I/t. 1, podt. 12, s. 9-10a.
          2. Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie, Komisja Rządowa Spraw Wewnętrznych, sygn. 6231, s. 172-173.
          3. Archiwum Państwowe w Radomiu, Zarząd Dóbr Państwowych, sygn. 4943, k. 55-56.

  • przypisy odwołujące się do książek autorskich, winny zawierać: autora (autorów), tytuł książki (kursywą), miejsce i rok wydania oraz strony, np.:

          4. W. Saletra, Krakowskie i sandomierskie w czas powstania listopadowego. Administracja, wysiłek zbrojny, postawa
              społeczeństwa,  Sandomierz 2006, s. 271.
          5. Z. Guldon, J. Wijaczka, Procesy o mordy rytualne w Polsce w XVI-XVIII wieku, Kielce 1995, s. 37-38, 98.
          6. R. Kubicki, Zarys dziejów kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i klasztoru OO . Bernardynów w Opatowie, Kielce 2009, s. 23.

  • przypisy odwołujące się do prac zbiorowych winny zawierać: autora wewnętrznego opracowania, tytuł wewnętrznego opracowania (kursywą), a następnie (po [w:]) tytuł książki, w której zostało ono umieszczone (kursywą), jego redaktora, miejsce i rok wydania oraz strony, np.:

          7. J. Szczepański, Prezydenci Kielc w XIX wieku, [w:] Z historii ustroju państwa polskiego od XIV do XX wieku, pod red. W. Saletry,
              Kielce 2003, s. 91.
          8. D. Kupisz, Projekt organizacji obrony terytorialnej księcia Krzysztofa Zbaraskiego z 1624 roku i jego realizacja przez samorząd
             szlachecki województw małopolskich
, [w:] Nas społeczeństwem staropolskim, t. 2: Polityka i ekonomia – społeczeństwo i wojsko – religia
             i kultura w XVI-XVIII wieku
, pod red. D. Weredy, Siedlce 2009, s. 173-174.
          9. R. Kubicki, Życie polityczne, [w:] Dzieje regionu świętokrzyskiego od X do końca XVIII wieku, pod red. J. Wijaczki, Warszawa 2004, s. 33.

  • przypisy odwołujące się do czasopism naukowych winny zawierać: autora, tytuł artykułu (kursywą), tytuł czasopisma (w cudzysłowie), rocznik, tom, zeszyt lub numer, rok publikacji oraz strony, np.:

        10.  K. Kik, Unia Europejska – Rosja. Na drodze do strategicznego partnerstwa?, „Rocznik Politologiczny”, nr 1, 2003, s. 156.
        11.  J. Wijaczka, Polowanie na czarownice i czarowników w Nowem nad Wisłą i najbliższej okolicy miasta w XVII i w pierwszej połowie XVIII
              wieku
, „Czasy Nowożytne”, t. 22, 2009, s. 121.

  • przypisy powołujące się na wytwory prasowe winny zawierać: autora, tytuł artykułu (kursywą), tytuł gazety (w cudzysłowie), numer, datę publikacji (dla dzienników i tygodników numer, dzień, miesiąc i rok; dla miesięczników i kwartalników numer, miesiąc i rok) oraz strony, np.:

        12.  Z. Parafinowicz, Manifest w obronie Brukseli, „Dziennik Gazeta Prawna”, nr 180 (2811), 15 września 2010, s. A7.
        13.  A. Kublik, Grupa trzymająca Napieralskiego, „Gazeta Wyborcza”, nr 105 (6323), 7 maja 2010, s. 7.
        14.  J. Paradowska, Jak hartował się Waldemar Pawlak, „Polityka”, nr 40 (2574), 7 października 2006, s. 31.

  • w przypadku powoływania się np. do wielu prac jednego autora należy stosować następujący schemat: imię i nazwisko autora, skrót tytułu - bez wielokropka i pisany kursywą oraz strony, np. odwołanie do pozycji z przykładu 4:

        15.  W. Saletra, Krakowskie i sandomierskie, s. 270
        16.  Ibidem, s. 237

  • przypisy odwołujące się do internetu, jeżeli to jest możliwe powinny zawierać autora, tytuł (kursywą) i strony, a przede wszystkim dokładny adres i datę korzystania z danej strony internetowej:

        17.  B. Wildstein, W Afryce i w PSL, http://blog.rp.pl/wildstein/2009/03/11/w-afryce-i-w-psl [11.01.2011].

  • przy powoływaniu się na akty prawne opublikowane w Dzienniku Ustaw należy przytoczyć pełną nazwę aktu prawnego wraz z datą jego uchwalenia, a następnie podać, rok, nr, pozycję i strony:

        18.  Ustawa z dnia 15 lipca 2011 r. o kontroli w administracji rządowej, Dz. U., 2011, nr 185, poz. 1092, s. 10614-10624.
        19.  Ustawa z dnia 24 lipca 1998 r. o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej - w związku
             z reformą ustrojową państwa
, Dz. U., 1998, nr 106, poz. 668 ze zm.

  • cytaty wykorzystywane w tekście należy pisać w cudzysłowie, bez kursywy;
  • przy artykule recenzyjnym należy podać nazwisko i imię autora recenzowanej książki oraz pełny tytuł danej publikacji, miejsce i rok wydania oraz liczbę stron;
  • ilustracje, tabele i wykresy w tekście powinny mieć nadaną numerację i tytuły (u góry ilustracji, tabeli i wykresu) oraz źródło (na dole ilustracji, tabeli i wykresu);
  • ewentualne (niezbędne) materiały graficzne winny być przygotowane w taki sposób, aby nadawały się bezpośrednio do reprodukcji. Powinny być one umieszczone zarówno w tekście, jak również przesłane w osobnych plikach w formacie JPEG (jpg) lub TIFF (tif). Ilustracje nie mogą być kolorowe, a jedynie w odcieniach szarości, lub czarno-białe.

 

Poprawiony: wtorek, 17 stycznia 2012 14:32